معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401

 

کارگاه آموزشی علوم، فناوری، ریاضیات و رباتیک در امداد و نجات با مشارکت بنیاد ایرباس

بنیاد ایرباس و جمعیت هلال احمر ایران برای جوانان برنامه‌های بشردوستانه برگزار می‌کنند. برنامه رباتیک مهندسین کوچک ایرباس برای جوانان جمعیت هلال احمر ایران ظرف مدت 3 سال بیش از 6000 نفر را در بر می‌گیرد. این برنامه شامل یادگیری درباره چرخه سوانح طبیعی از طریق علم و فناوری می‌باشد.

بنیاد ایرباس و جمعیت هلال احمر ایران برنامه مشترک برای آموزش هزاران نوجوان ایرانی در موضوع رباتیک و فنون تاب آوری، ارتقاء مهارت‌های لازم و پاسخگویی به سوانح برای تضمین آینده‌ای روشن در جوامع خود برگزار می‌کنند. این برنامه که کارگاه آزمایشی آن در اردیبشهت ماه 1395 در تهران برگزار گردید، در سال اول در 3 منطقه در تهران برگزار خواهد شد و مقرر است در سال 2017 در استان‌های اصفهان، مازندران و گلستان و سپس در سال 2018 در استان‌های فارس، آذربایجان شرقی و لرستان ادامه پیدا کند که تا پایان سال 2018 آموزش بیش از 6 هزار نفر را در بر خواهد گرفت.

خانم آندریا دبان، مدیر اجرایی بنیاد ایرباس، در این باره می‌گوید: «موضوع تاب‌آوری از مهارت‌های کلیدی زندگی و از عوامل اصلی است که به شکل‌گیری پایداری و موفقیت افراد، صنایع و ملت‌ها کمک می‌کند. گروه ایرباس همواره در پی این بوده است که از مهارت‌ها و منابع خود برای سرمایه‌گذاری و کمک‌رسانی به جوامع در سرتاسر دنیا استفاده نماید و مطمئن هستیم که مشارکت و همکاری بنیاد ایرباس و جمعیت هلال احمر ایران موفقیتی چشمگیر در سال‌های پیش رو خواهد داشت. جمعیت هلال احمر با استفاده از ظرفیت 31 شعبه استانی خود، در توسعه برنامه مهندسین  کوچک در بین جوانان داوطلب خود نقشی مهم ایفا خواهد نمود.»

آقای دکتر مسعود حبیبی، رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز در این باره معتقد است: «یافتن شرکای کاری که با تعهد در مورد واقعیت‌های موجود در شرایط و محیط‌های پیچیده فعالیت می‌کنند و با نگرشی عمیق و آینده نگر راه حل‌های قابل اندازه‌گیری ارائه می‌دهند، فرصتی مغتنم بشمار می‌آید. ما اطمینان داریم كه اين نوع همکاری در توانمند‌سازي و مداخله اعضای جوانان جمعیت براي مراقبت بهتر از جوامع خود در قبل، حين و بعد از سوانح نقش مهمي دارد.»

گفتنی است توافق‌نامه همكاري بين جمعيت و بنياد ايرباس معطوف به برنامه عمومي مهندسين كوچك است كه كاربرد علم، فناوري، مهندسي و رياضيات (STEM) را در بين جوانان منطقه براي آمادگي و پاسخگويي در برابر سوانح مورد تاكيد قرار مي‌دهد. برنامه مهندسين كوچك با هدف الهام بخشيدن و دخيل نمودن جوانان و نوجوانان كه علاقمند به رباتيك و علوم هوا- فضا هستند برگزار مي‌شود كه در نهايت جرياني پايدار از استعدادهاي درخشان در منطقه را ايجاد خواهد نمود. اين برنامه كه شامل كارگاهي يك روزه براي نوجوانان دختر و پسر با شرایط آموزشی برابر مي‌باشد، در ايران با مدل كارگاه يك هفته‌اي و با تمركز بر نيازهاي بشردوستانه در سوانح طراحي و اجرا خواهد شد. اين مدل با همكاري جمعيت هلال احمر ايران و بر پايه تخصص آنها در تصادفات جاده‌ای، زلزله و ساير سوانح در ايران، آماده و اجرا گرديده است.

شركت‌كنندگان در هر گروه آموزش‌هاي مربوط به ايجاد ارتباطات در هنگام بروز سوانح، عمليات امداد و نجات، مديريت منابع و ذخاير، لجستيك و تعادل‌سازي را فرا خواهند گرفت. اين برنامه در چهار سطح برگزار مي‌شود: اول؛ آموزش رباتیک به نوجوانان 14-12 ساله و ارتقاء مهارتهاي STEM در آنها، دوم؛ در بحث مديريت سوانح، ارتقاء دانش دانش‌آموزان در مورد پاسخگويي و كاهش خطرات سوانح، آمادگي و امداد‌رسانی، سوم؛ ايجاد شبكه‌اي از دانش‌آموزان مهندس براي ايفاي نقش مربي و ناظر، و چهارم؛ ايجاد تاب‌آوري در هر دو گروه مربيان و دانش‌آموزان.

بنياد ايرباس با بيش از 30 سازمان غيرانتفاعي در سرتا سر جهان همكاري مي‌كند، از جمله فدراسيون بين‌المللي جمعیت‌های صليب سرخ و هلال احمر، براي پشتيباني از امور بشردوستانه و الهام بخشيدن به ذهن‌هاي جوانان براي استفاده بهينه از علم و فناوري براي آينده‌اي بهتر. برنامه مهندسين كوچك بنياد ايرباس در ايران جزو جديدترين تفاهم نامه هاي همكاري جهاني بين فدراسيون بين المللي و اين بنياد محسوب مي‌شود.

جمعیت هلال احمر در سال 1301 تأسیس گردید و بر اساس قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران با اهداف تلاش براي تسكين آلام بشري، تامين احترام انسانها و كوشش در جهت بر قراري دوستي و تفاهم متقابل و صلح پايدار ميان ملت ها و همچنين حمايت از زندگي و سلامت انسانها بدون در نظر گرفتن هيچگونه تبعيض ميان آنها فعالیت می‌کند. جمعیت هلال احمر با برخورداری از بیش از دو میلیون عضو و داوطلب و بیش از پنجاه هزار امدادگر فعال در پاسخگویی به سوانح داخلی و خارجی نقش مهمی را ایفا می کند.

گزارش سازمان جوانان  

گزارش جدید ایرباس