معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400

پاسخگویی موثرتر، محلی‌تر و پایدارتر در منشور مقابله با تغییرات آب و هوایی

بحران‌هایی که به دنبال تغییرات آب و هوایی و محیط زیست به وقوع می‌پیوندند، بحران‌های بشردوستانه‌ هستند و آینده بشریت را تهدید می‌کنند. این بحران‌ها بر زندگی و معیشت مردم در سراسر جهان تاثیر می‌گذارند و تاثیرات آن‌ها مدام رو به افزایش است.

بدون شک تغییرات آب و هوایی و محیط زیست برای همه افراد پیامدهایی دارد ولی جوامع فقیر و افراد حاشیه نشین و همچنین افرادی که از درگیری‌های مسلحانه، آوارگی، فقر و شهرنشینی برنامه‌ریزی نشده رنج می‌برند، بیشتر تحت تاثیر پیامدهای ناشی از این بحران قرار دارند. زمان را نباید از دست داد و باید متحدانه عمل کرد. در حال حاضر اولویت سازمان‌های بشردوستانه، توجه به موضوع بحران‌های تغییرات آب و هوا و محیط زیست است.

پرداختن به بحران‌های آب و هوایی و محیط زیست از جمله اولویت‌های اصلی نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است و در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر در دسامبر 2019، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر متعهد به حمایت از اقدامات مربوط به مقابله با این بحران شده‌اند.

 

هدایت اقدامات جمعی برای پاسخگویی به تغییرات اقلیمی

در فواصل ماه‌های دسامبر 2020 و مارس 2021، مشورت‌هایی در مورد تدوین پیش نویس منشور آب و هوا و محیط زیست برای سازمان‌های بشردوستانه انجام شد و در این زمینه تقریبا 20 رویداد مجازی به منظور بحث و گفتگو با بیش از 200  نفر در 150 سازمان صورت گرفت. تدوین این منشور توسط یک کمیته مشورتی متشکل از 19 سازمان غیردولتی محلی و ملی، جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر، دانشگاهیان، محققان و کارشناسان توسعه، اقلیم و محیط زیست سازمان‌های بشردوستانه صورت گرفت. از جمله اهداف این منشور، هدایت اقدامات جمعی برای پاسخگویی به تغییرات اقلیمی و بحران‌های محیط زیست است، به ویژه برای افرادی که بیشتر تحت تاثیر این بحران‌ها قرار دارند.

 

بسیاری از افراد، خواستار تاکید بیشتر بر اهمیت تقویت مدیریت خطر و پیش بینی اقدامات هستند و بر سازگاری با تغییرات آب و هوا و همچنین کاهش خطر و آسیب پذیری از طریق اقدامات پیش بینی شده، آمادگی و پاسخگویی طولانی مدت تمرکز دارند.

 

نقش پررنگ سازمان‌ بشردوستانه برای آمادگی در برابر خطرات تغییرات آب و هوایی

علاوه بر این، در تدوین این پیش نویس بر همکاری نزدیک بین جمعیت‌های ملی صلیب سرخ  و هلال احمر و سازمان‌های غیردولتی محلی و همچنین نقش سازمان‌های بشردوستانه در حمایت از مردم برای آمادگی بهتر در برابر خطرات ناشی از تغییرات آب و هوایی و محیط زیست اشاره شده است. هدف از پاسخگویی به بحران‌های اقلیمی، کاهش رنج و آلام آسیب دیدگان و پاسخگویی موثرتر، محلی‌تر و پایدارتر است.

 

سازمان‌های بشردوستانه محلی، ملی و بین‌المللی با هم ایستاده‌ و متعهد برای عمل به افزایش اقدامات برای کاهش خطرات و کمک به مردم به منظور سازگاری با تغییرات آب و هوا و بحران‌های محیط زیست، افزایش پایداری برنامه‌ها و عملیات‌ها در محیط زیست و کاهش سریع گازهای گلخانه‌ای، پذیرفتن رهبری فعالان و جوامع محلی، همکاری مشترک در سراسر بخش بشردوستانه و فراتر از آن به منظور اقدام جهت مقابله با بحران‌های تغییرات آب و هوا و محیط زیست هستند. افزایش ظرفیت‌ها برای شناخت از خطرات ناشی از تغییرات اقلیمی و محیط زیست و توسعه راه‌حل‌های مبتنی بر شواهد، استفاده از نفوذ برای اقدامات فوری و بیشتر به منظور مقابله با تغییرات آب و هوا و حمایت از محیط زیست و توسعه اهداف و سنجش پیشرفت خود با عمل به تعهدات از دیگر موارد مطرح شده در این منشور است.  

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *