معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

وقوع آتشفشان لا سوفیر ( La Soufriere Volcano) در جزیره سنت وینسنت (La Saint Vincent)

به‌دنبال فوران آتشفشان لاسوفیر، خاکستر ناشی از این آتشفشان بسیاری از قسمت‌های جزیره سنت وینسنت واقع در منطقه کارائیب را گرفت و ساختمان‌ها، اتومبیل‌ها و درختان زیر لایه‌های خاکستر ناشی از فوران آن قرار گرفتند.

آخرین اخبار رسانه‌ها حاکی از آن است که 66 سرپناه برای اسکان حدود دو هزار نفر از افرادی که از محل تخلیه شده بودند، بر پا شده است. همچنین دستور داده شد تا 16 هزار نفر از ساکنان جزیره سنت وینسنت محل را تخلیه کنند.

خانه‌ها در "منطقه قرمز" آسیب دیده‌اند و برق در این منطقه قطع شده و فقط داروخانه‌، سوپرمارکت‌ها و ایستگاه‌های گازرسانی برای ارائه خدمات به مردم باز هستند. در نتیجه فوران آتشفشان، دولت باربادوس هشدار  داد که ممکن است در مناطق خشکی و آبی خاکستر ریزش کند و هواشناسی اعلام کرد که این حادثه باعث می‌شود میدان دید پایین و در تنفس ساکنان مشکل ایجاد شود.

علاوه بر این، مرکز تحقیقات West Indies اعلام کرده که فوران خاکستر آتشفشان می‌تواند منجر به از کار افتادن موتور اتومبیل‌ها و سایر مشکلات دیگر شود که توصیه می‌شود برای در امان ماندن از آن، همه اهالی از ماسک استفاده کنند، از چشمانشان محاظت کنند و لوازم الکترونیکی داخل پوشش‌های پلاستیکی گذاشته شوند. ضمنا افراد مبتلا به بیماری تنفسی هم در خانه بمانند. این مرکز به استفاده از لنز نیز هشدار داد و اعلام کرد که خاکستر می‌تواند باعث سایش قرنیه چشم شود.

صلیب سرخ هم در ادامه این حادثه نسبت به ایجاد سرپناه، توزیع کیت‎‌های بهداشتی، مواد غذایی، آب و همچنین تامین پنکه برای سرپناه‌ها بدلیل گرمای شدید هوا اقدام کرد و داوطلبان جمعیت تلاش کردند تا افراد را در پناهگاه‌ها اسکان دهند. همچنین به جستجوی افراد گمشده و افرادی که از اعضای خانواده جدا مانده و در پناهگاه‌های دیگر هستند، کمک کردند.

علاوه بر این،  فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر هم جلساتی را با کشورهای همسایه به منظور پذیرش افرادی که از محل تخلیه شده‌اند و رفع نیازها و انتظارات آن‌ها برگزار کرده است. ضمنا وسایل محافظت فردی (PPE) هم برای استفاده دو هزار نفر در پناهگاه‌های اضطراری فراهم شده است.

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *