معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400

هشدار فدراسیون بین‌المللی به بحران انسانی در میانمار

دو ماه پس از تسخیر ارتش میانمار، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ وهلال احمر به شدت نگران افزایش خشونت و تعداد تلفات در بین غیرنظامیان است و نسبت به گسترش بحران انسانی هشدار می‌دهد.

الکساندر ماتئو، مدیر منطقهای فدراسیون بینالمللی در آسیا و اقیانوسیه میگوید: میزان خشونتها و استفاده از ابزار کشنده که منجر به تلفات و جراحات سنگین در بین مردم شده، تکان دهنده است. تیمهای صلیب سرخ میانمار در خط مقدم پاسخگویی به این بحران اضطراری مشغول فعالیت هستند و به بیش از دو نفر که در معرض خطر قرار دارند، خدمات ارائه میدهند.  

در برخی موارد پزشکان صلیب سرخ میانمار و یا کسانی که در حوزه کمکهای اولیه فعالیت میکنند، به اشتباه دستگیر یا مجروح شدهاند و یا آنها را میترسانند و به اموال و آمبولانسهای این کشور آسیب میزنند که این مساله غیر قابل قبول است. این افراد هرگز نباید مورد هدف قرار گیرند.آنها باید بدون محدودیت به افراد نیازمند دسترسی داشته باشند.

صلیب سرخ میانمار یکی از معدود سازمانهایی است که با توجه به مشکلات اساسی در ارائه خدمات فوری پزشکی میتواند به آسیب دیدگان در سراسر کشور کمک کند. نزدیک به دو هزار داوطلب این صلیب سرخ در 246 ایستگاه کمکهای اولیه در 175 شهر سراسر کشور مشغول فعالیت هستند. صلیب سرخ میانمار ناوگانی متشکل از 142 آمبولانس را برای درمان و تخلیه مجروحان و بیماران در اختیار دارد.  فدراسیون بینالمللی بودجهای را از محل صندوق امداد اضطراری اختصاص داده تا در زمینه ارائه کمکهای اولیه و خدمات پزشکی در سراسر کشور صرف شود و تا ماه ژوئن 2021 به 22.500 نفر امدادرسانی شود. برنامههای بلند مدت دیگری هم با توجه به افزایش نیازهای بشردوستانه در ماههای آتی در نظر گرفته خواهد شد. 

وضعیت نا آرامیهای میانمار تهدید قابل توجهی برای تلاش در زمینه مهار بیماری کووید19 به حساب میآید، بطوریکه انجام آزمایشها، ردیابی و درمان بطور قابل ملاحظهای کاهش یافته است.

ماتئو در ادامه گفت: در ماههای آتی با موج دیگری از بیماری کووید19 و همچنین یک بحران انسانی گسترده مواجه هستیم و چنانچه خدمات اساسی از قبیل مراقبتهای بهداشتی، خدمات بانکی، خدمات حمل و نقل و تدارکات دچار اختلال شود، شاهد افزایش قیمتها، ناامنی غذایی، افزایش جابجایی مردم و مجموعه وسیعی  از نیازهای پزشکی خواهیم بود.

فدراسیون بینالمللی همچنین نگران این موضوع  است که بحران سیاسی فعلی بتواند برنامههای جاری بشردوستانه در میانمار را بیثبات کند.

به گفته ماتئو با توجه به اختلالات در خدمات بانکی، به زودی برای حمایت از برنامههای صلیب سرخ میانمار تلاش در چند بخش از کشور آغاز خواهد شد. این برنامهها شامل کمک نقدی برنامهریزی شده به خانوارها برای بهبود وضعیت آنها و همچنین افراد آسیب پذیری است که از مشکلات فراوان رنج میبرند و با خطرات بیشتری روبرو هستند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *