معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401

هدف مشارکت فدراسیون بین‌المللی و سازمان جهانی بهداشت ایجاد ظرفیت منطقه‌ای در پاسخ به چالش‌های کلیدی بهداشت عمومی است

دکتر حسام الشرقاوی، مدیر منطقه‌ای فدراسیون بین المللی و دکتر احمد المندری، مدیر منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

این یادداشت تفاهم با هدف تقویت همکاری به منظور حمایت از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا به چالش‌های کلیدی بهداشت عمومی پاسخ مؤثری خواهد داد.

اهداف توافق بین فدراسیون بین المللی و سازمان جهانی بهداشت تقویت حمایت‌های ارائه شده به کشورها به منظور بهبود سلامت و رفاه جمعیت ساکن در شرایط اضطراری، حفاظت و بهبود سلامت گروه‌های آسیب پذیر از طریق اطمینان از دسترسی به خدمات بهداشتی ضروری، تقویت ظرفیت کشور برای دسترسی به خدمات بهداشتی پایدار، مقرون به صرفه و با کیفیت در طول زندگی است. از اهداف دیگر این یادداشت تفاهم می‌توان به تقویت رهبری، حکمرانی و حمایت از سلامت اشاره کرد.

در این مراسم مجازی، دکتر احمد المندری، مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت برای مدیترانه شرقی، از مشارکت ارزشمند این سازمان با فدراسیون بین‌المللی قدردانی کرد. او گفت: با سابقه طولانی همکاری با فدراسیون بین‌المللی برای خدمت به بشریت، من مطمئن هستم که این توافق مشترک می‌تواند به عنوان نقشه راهی برای تقویت حمایت از کشورها و تقویت تلاش‌های ملی برای رسیدگی به چالش‌های کلیدی بهداشت عمومی در طول همه گیری کووید-19 و فراتر از آن به منظور رفع نیازهای فوری بهداشتی همه مردم منطقه باشد. این یک تفسیر واقعی از دید ما است؛ سلامتی برای همه: فراخوانی برای اقدام و همبستگی.

دکتر حسام الشرقاوی، مدیر منطقه ای فدراسیون بین‌المللی در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: بررسی چالش‌های بشردوستانه فعلی و آینده مستلزم تعهد قوی همه شرکا و رهبری شجاعانه‌ای است که بر اقدامات محلی و وابستگی متقابل تمرکز دارد. ما مفتخریم که در کنار سازمان جهانی بهداشت کار کنیم و از شبکه داوطلبانه خود برای پیشرفت به سوی پوشش جهانی بهداشت، تقویت واکنش اضطراری و حفظ کرامت همه مردم استفاده کنیم.

مشارکت بین سازمان جهانی بهداشت و فدراسیون بین‌المللی با هدف توسعه بیشتر برای دستیابی به پوشش بهداشتی همگانی و ارتقای سیستم‌های بهداشت ملی است و بر تقویت ظرفیت منطقه‌ای برای آماده‌سازی مؤثر و پاسخگویی به شرایط اضطراری تمرکز دارد. یکی از اولویت‌های اصلی سازمان جهانی بهداشت برای منطقه مدیترانه شرقی تضمین و در دسترس بودن سلامت روان و سایر خدمات بهداشتی ضروری برای همه مردم، از جمله افراد آواره و پناهندگان است. این یادداشت تفاهم فوراً اجرایی می‌شود و با مشارکت مستقیم همه ذینفعان ملی و دفاتر کشوری سازمان جهانی بهداشت در منطقه اجرا می‌شود.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *