معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401

زمستان بسیار سخت، نیازهای بشردوستانه کشور سوریه را به شدیدترین حالت می‌رساند

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و جمعیت‌ هلال احمر هشدار می‌دهد که شرایط شدید زمستانی جوامعی را که قبلاً تحت تأثیر بحران‌های دیگر قرار گرفته‌اند، در معرض خطر فوری قرار می‌دهد و در نتیجه تا به امروز به بالاترین سطح نیازهای انسانی حاد در سوریه تبدیل می‌شود. در بسیاری از مناطق، زمستان امسال همراه با طوفان، برف و دمای زیر صفر، یکی از سردترین زمستان‌های دهه گذشته بوده است.

فدراسیون بین‌المللی عمیقاً در مورد وضعیت کشور نگران است چرا که تعداد افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه به بالاترین میزان از زمان شروع بحران رسیده است. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، در مجموع 14.6 میلیون نفر نیاز به حمایت دارند که 1.2 میلیون نفر بیشتر از سال 2021 است. 6.9 میلیون نفر در داخل کشور آواره هستند.

مادز برینچ هانسن، رئیس دفتر نمایندگی فدراسیون بین‌المللی در سوریه گفت: هوای فوق العاده سرد زندگی بسیاری از مردم  در سراسر سوریه به ویژه جوامع آواره ساکن در پناهگاه‌های موقت که لباس یا گرمایش مناسب برای دمای زیر صفر ندارند، دشوارتر کرده است.

وضعیت سوریه بدتر از همیشه است. قیمت کالاهای اساسی مانند غذا و سوخت به شدت افزایش یافته و وضعیت را برای اکثریت مردم غیرقابل تحمل کرده است. خشونت در حال تشدید است و کرونا همچنان بار اضافی را بر جوامع وارد می‌کند. در عین حال، بودجه برای فعالان بشردوستانه در حال کاهش است.

مهندس خالد حبوباتی، رئیس هلال احمر سوریه گفت: روزانه، داوطلبان ما در حسکه و در همه جای سوریه، افراد بیشتری را می بینند که درخواست کمک می‌کنند و کودکان بیشتری که بدون لباس زمستانی در میان طوفان هستند. در بحبوحه همه‌گیری کرونا و تحریم‌های اقتصادی که واکنش بشردوستانه ما را پیچیده می‌کند، وضعیت بدتر هم می‌شود.

ما تمام تلاش خود را برای کاهش درد و رنج میلیون‌ها نفر و حفظ کرامت آن‌ها ادامه خواهیم داد. ما برای احیای معیشت مردم و اطمینان از راه حل‌های پایدار برای تسریع بهبودی به حمایت شرکا و اهداکنندگان نیاز داریم.

حسکه که در آن 45 هزار نفر به دلیل خشونت‌های اخیر در زندان سینا آواره شده‌اند، یکی از مناطقی است که بیشترین آسیب را دیده و دمای آن زیر صفر است و زمستان امسال را با عنوان یکی از سردترین زمستان‌های تاریخ اخیر تبدیل کرده است. برف همچنین اردوگاه الهول را که میزبان بیش از 60 هزار آواره است نیز به صورت کامل پوشاند.

با گذشت تقریبا 11 سال از آغاز درگیری، سوریه همچنان یکی از بزرگترین و پیچیده ترین بحران‌های بشردوستانه در سطح جهان است. خانه‌ها و کل شهرها کاملاً ویران شده‌اند و مردم مجبور به آوارگی جمعی شده‌اند.

طبق گزارش سازمان ملل، 90 درصد از جمعیت سوریه زیر خط فقر زندگی می‌کنند و 70 درصد با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند. ارقامی که در سال‌های اخیر به دلیل رکود اقتصادی، بی‌ثباتی و بلایای ناشی از تغییرات آب و هوایی بهبود نیافته است. در سال 2021، سوریه با بدترین خشکسالی در بیش از 50 سال گذشته مواجه شد.

برای افزایش پاسخ بشردوستانه و رفع نیازهای مردم، هلال احمر سوریه و فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ از شرکا و اهداکنندگان می‌خواهد تا به همبستگی خود با مردم سوریه ادامه دهند. تامین مالی بیش از هر زمان دیگری ضروری است تا اطمینان حاصل شود که مردم سوریه می‌توانند نیازهای اساسی خود را تامین کنند و زندگی با عزت خود را حفظ کنند.

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *