معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1401

جهان، شرق اوکراین را فراموش کرده است؟

دومینیک استیلهارت، مدیرعملیات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در واکنش به مخاصمه مداوم این کشور با پیامدهای انسانی سنگین برای مردم، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تهران، در این بیانیه آمده است:

«مردمی که در شرق اوکراین زندگی می‌کنند چیزی را می‌دانند که بسیاری دیگر در جهان آن را فراموش کرده‌اند: یک مخاصمه فعال و مداوم در این کشور وجود دارد که پیامدهای انسانی سنگینی را کماکان بر زندگی، رفاه مردم، خانه‌ها و زیرساخت‌های ضروری آن‌ها وارد می‌کند و این مخاصمه، قریب به هشت سال است که ادامه دارد.

ممکن است اوکراین دوباره به تیتر اصلی خبر تبدیل شود، اما برای مردمی که از این مبارزات رنج می‌برند همیشه تیتر اصلی بوده است. ما از صدها هزار نفر که در نزدیکی خط برخورد زندگی می‌کنند و مرتباً از اختلال در دسترسی به مراقبت‌های درمانی، غذا، آب، گرمایش و برق، دسترسی به آموزش، خدمات اجتماعی و فرصت‌های معیشتی رنج می¬کشند، هزاران نفر، غیرنظامی و آن‌هایی که در حال مبارزه هستند، کشته، زخمی و بازداشت یا از عزیزانشان جدا شده‌اند، حمایت می‌کنیم. هنوز، صدها نفر در جستجوی عزیزان مفقودشده خود هستند.

غیرنظامیان و زیرساخت‌هایی که ارائه خدمات ضروری را تضمین می‌کنند، باید در امان باشند. خانواده‌ها باید بتوانند یکدیگر را ببینند و از یکدیگر حمایت کنند و با زندانیان باید انسانی و مطابق با آنچه اقتضای حقوق بین¬المللی بشردوستانه در همه مخاصمات مسلحانه است، رفتار شود.»

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *