معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400

تلاش هلال بنگلادش به‌دنبال آتش سوزی در اردوگاه‌های کاکس بازار

جمعیت هلال احمر بنگلادش بعد از وقوع آتش سوزی مهیب چندین هزار خانه در اردوگاه کاکس بازار ، یکی از بزرگترین عملیات‌های امداد و نجات خود را در این اردوگاه آغاز کرده است.

پس از وقوع آتش سوزی بیش از هزار کارمند وداوطلب هلال احمر بنگلادش شبانه روز به همراه آتش نشانان و ساکنان اردوگاه برای نجات جان مردم و خاموش کردن آتشی که هزاران نفر را بیخانمان کرده ، تلاش کردند. بر اساس برآورده بعمل آمده 123 هزار نفر در این اردوگاهها زندگی میکنند.

الف حلیم، رئیس عملیات ناحیه کاکس بازار هلال احمر بنگلادش در خصوص این عملیات میگوید: روبرو شدن با این صحنه که چطور آتش سوزی در این مدت زمان کوتاه تا این اندازه میتواند مخرب باشد، آزار دهنده است. به محض آغاز این آتش سوزی مهیب، تیمهای ما فورا برای کمک به خاموش کردن آتش، نجات جان افراد در معرض خطر و همچنین تخلیه هزاران نفر به منطقه امن و ارائه خدمات امدادی به منطقه اعزام شدند و برای افرادی که خانههایشان را از دست داده بودند، سرپناه ایجاد و برایشان آب و غذا فراهم کردند.

نزدیک 900 هزار نفر از آوارگان ایالت راخین کشور میانمار در این اردوگاههای پرجمعیت زندگی میکنند که تحت حمایت دولت بنگلادش و آژانسهای بشردوستانه از قبیل هلال احمربنگلادش و فدراسیون بینالمللی جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر هستند.

سانجیف کومار کافلی،رئیس نمایندگی فدراسیون بینالمللی در بنگلادش میگوید: این حادثه ضربه مهلکی به مقاومترین افراد روی زمین زد. بسیاری از آنها بعد از سوختن خانههایشان به سمت بنگلادش فرار کردند ولی بعد از آغاز زندگی جدید با مشکلات و سختیهای بیشتری مواجهه شدند. داوطلبان و نیروهای آتش نشانی که آتش را خاموش کردند و مردم را به مناطق امن منتقل کردند، قهرمانان واقعی هستند که جان افراد بیشماری را نجات دادهاند. این آتشسوزیها ضربه مهلکی به ساکنان اردوگاه زد و منجر به بروز مشکلات بیشتر ناشی از همهگیری کووید19 میشود.

در بین پاسخ دهندگان اولیه به این سانحه، 600 نفر از ساکنان اردوگاه حضور داشتند، آنها در یک برنامه آموزشی برای آمادگی در برابر طوفان که از سوی دولت و هلال احمر بنگلادش ترتیب داده شده بود، برای آمادگی دربرابر  طوفانها وموارد اضطراری آموزش دیده بودند.این 600 نفر بخشی  از 3.400 داوطلب آموزش دیده بودند که در 34 اردوگاه کاکس بازار حضور داشتند.

بعنوان بخشی از عملیات جابجایی اجباری در سال 2017 و امداد رسانی به پناهندگان میانمار در سال 1992،جمعیت هلال احمر بنگلادش با حمایت فدراسیون بینالمللی جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر و سایر شرکای فدراسیون بین‌‌المللی نیازهای ساکنان اردوگاه و جوامع میزبان را تامین و دسترسی آنها به آب سالم، سرپناه ایمن و بهداشت را فراهم و از زنان و افراد در معرض خطر حمایت کرد.

هلال احمر بنگلادش از آغاز عملیات امدادرسانی در سال 2017 از یک میلیون نفر حمایت کرده است.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *