معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

سه شنبه 31 فروردین 1400

تاوان سنگین میلیون‌ها جوان در یک دهه جنگ سوریه

کشور سوریه وارد دومین دهه از درگیری‌های خود می‌شود و نظر سنجی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ حاکی از آن است که جوانان این کشورکه بیش از نیمی از آنها زیر 25 سال هستند، بهای سنگین و جبران ناپذیری را پرداخت کرده‌اند.

در این نظر سنجی، وضعیت 1400جوان سوری بین 18 تا 25 سال در کشورهای سوریه، لبنان و آلمان بررسی شد و این جوانان به از هم گسیختگی خانواده‌ها، دوستی‌ها، مشکلات عظیم اقتصادی و نگرانی از آینده اشاره کردند.

آقای رابرت ماردینی، دبیرکل کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درباره این نظرسنجی می‌گوید: تمام مردم سوریه تاوان سنگینی در یک دهه درگیری وحشیانه در این کشور پرداخته‌اند و جوانان در 10 سال گذشته عزیزانشان، فرصت‌هایشان و کنترل آینده‌شان را از دست داده‌اند.

درگیری‌ها در کشور سوریه وحشیانه و با ویرانی گسترده شهرها و بحران جابجایی اجباری، آوارگی داخلی و پناهندگی به کشورهای سراسر جهان همراه بوده است و از آغاز این درگیری‌ها به خاطر بحران شدید اقتصادی، تاثیر تحریم‌ها و همه‌گیری جهانی کووید19  میلیون‌ها نفر به شدت فقیر شده‌اند. چنانچه، حدود 13.4 میلیون نفر از حدود 18 میلیون نفر نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند.

در 12 ماه گذشته، تاثیر این درگیری‌ها بر سلامت روان افراد مشخص بوده، 54 درصد جوانان این کشور دچار اختلالات خواب و 73 درصد دچار اضطراب شده‌اند. همچنین 58 درصد افسردگی و 46 درصد هم تنهایی و سرخوردگی را تجربه کرده‌اند. این جوانان در حال حاضر دهه دوم این بحران دردناک را در پیش رو دارند و آنچه بسیار تکان دهنده است، این است که آن‌ها سال‌های نوجوانی خود را در این خشونت‌ها از دست داده‌اند و مسئولیت بازسازی بر دوش آن‌ها است.

 با این وجود، علیرغم تمام این اتفاقات، جوانان این کشور به آینده خوش بین هستند و از امیدها و آرزوهایشان که شامل ایمنی، شانس یافتن شغلی خوب، داشتن خانواده و دسترسی به خدمات بهداشتی و مراقبتی و نهایتا پایان یافتن درگیری‌ها و خصومت‌ها می‌شود، می‌گویند.

 

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *