معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400

برگزاری کارگاه مشورتی ارزیابی مشترک کشوری {Common Country Analysis)

کارگاه مشورتی ارزیابی مشترک کشوری (CCA) با حضور نمایندگان دفاتر مقیم سازمان ملل متحد و شرکای اجرایی دولتی فعال در حوزه برنامه‌ریزی و توسعه بطور با نمایندگان معاونت امور بین‌الملل و حوق بشردوستانه جمعیت هلال احمر ایران و سازمان ملل متحد در تهران و وزارتخانه‌های کشور برگزار شد.

هدف از برگزاری این کارگاه، تدوین اولین چارچوب جدید همکاری دولت با مجموعه کشوری سازمان ملل متحد و محورهای موضوعی چارچوب فعلی همکاری (آندف) شامل محیط زیست، سلامت، اقتصاد مقاومتی و کنترل مواد مخدر و کاهش خطرات بلایا است. همچنین شناسایی سیاست‌ها، برنامه‌ها و ظرفیت‌های بهینه مورد نیاز برای تسهیل مشارکت مجموعه کشوری ملل متحد در فعالیت‌های توسعه‌ای در جمهوری اسلامی برای بحث و تبادل نظر در خصوص اولویت‌ها، روند‌ها، چالش‌ها، راهبردها و راهکارهای توسعه‌‌ای از دیگر اهداف این کارگاه بود.

سید محسن اسپری، مدیرکل امور بین‌الملل محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه در افتتاحیه این کارگاه با اشاره به آغاز چارچوب جدید همکاری‌های توسعه‌ای سازمان ملل متحد با دولت جمهوری اسلامی ایران، گفت: این چارچوب همکاری مهم‌‌ترین ابزار برنامه‌ریزی و راهبری فعالیت‌های توسعه‌ای سازمان ملل در سطح کشور است و بیانگر پاسخ جمعی دفاتر مقیم سازمان ملل متحد به اولویت‌ها و نیازهای توسعه‌ای در راستای اهداف برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است. این پایان راه نیست و آغاز فرآیند مشورتی است و جلسه آتی در ماه آوریل 2021 برگزار خواهد شد.

 

نگار گرامی، نماینده برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد گفت: هدف از این چارچوب همکاری مشترک حمایت سازمان ملل متحد از توسعه ملی در 5 سال آینده است. تاکنون بر اساس اولویت‌های تعیین شده، سازمان ملل نقش حمایتی از نیازهای مردم ایران به ویژه در زمینه مقابله با همه‌گیری کووید-19، هجوم ملخ‌ها و جاری شدن سیلاب داشته و در این مواقع به توزیع بسته‌های معیشتی پرداخته است. گفتمان سازمان ملل و وزارت امور خارجه، شناسایی اولویت‌ها و در برنامه ششم هم، اولویت‌های توسعه مد نظر قرار خواهند گرفت.

 

گرامی با ابراز امیدواری از افزایش همکاری‌های آتی گفت: امروز در زمینه موضوعات مختلفی در حوزه‌های محیط زیست، سلامت، اشتغال بکار و اقتصاد مقاومتی، کنترل مواد مخدر و کاهش آسیب پذیری و کاهش خطر بلایا و بویژه موضوع بیماری کووید-19 بحث و تبادل نظر داشتیم.

 

جمعیت هلال احمر ایران به عنوان عضو شرکت کننده در این کارگاه با حضور در کارگروه کاهش خطر بلایا، موضوع کاهش خطر بلایا را یک موضوع فرابخشی اعلام کرد. نماینده هلال احمر ایران با تاکید بر فعالیت بیش از 23 دستگاه و ارگان بصورت مستقیم بر 4 موضوع اصلی پیشگیری، آمادگی، مدیریت و بازتوانی گفت: ارتقا و تقویت درک و شناخت از ریسک بلایا، استانداردسازی بخش‌های مختلف، دستورالعمل و وظایف مختلف، تقویت سرمایه‌گذاری در کاهش خطر بلایا از پیشگیری تا بازسازی در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار خواهند گرفت و به موضوع بیمه در سال‌های آینده توجه بیشتری خواهد شد.

برنامه ششم توسعه اولویت‌ها شامل ارتقای سیاست‌های ملی توسعه پایدار و اقتصاد کلان جهت رشد و اشتغال زایی، بهبود توزیع در آمد و برابری از طریق حمایت‌های اجتماعی در زمینه سلامت، مهارت و اشتغال در خانوارها و از طریق رویکردهای هدف گذاری شده ( مانند اقتصاد مقاومتی) و توسعه نظام‌های برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی مبتنی بر عملکرد خواهد بود.

 

در سایر کارگاه‌ها هم به مسائلی از قبیل توجه به منابع طبیعی و محیط زیست، تغییرات آب و هوا، اشتغال زایی، سلامت افراد از جمله زنان باردار و شیرده، کودکان و سالمندان، معیشت و کنترل مواد مخدر و جوانان اشاره شد.

ضمنا شرکت کنندگان این کارگاه در پنج گروه کاری محیط زیست، سلامت، اقتصاد مقاومتی، کنترل مواد مخدر و کاهش خطر بلایا به ارائه نظرات و راهکارهای کلی برای تدوین چارچوب جدید همکاری پرداختند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *