معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401

افغانستان، گرفتار در بدترین بحران خشکسالی و گرسنگی در چند دهه اخیر

افغانستان در چنگال یکی از بدترین خشکسالی‌ها و بحران کمبود مواد غذایی در دهه‌های اخیر قرار دارد و با سرد شدن هوا یک فاجعه انسانی کم نظیر پیش روی این کشور و میلیون‌ها نفر افغانی وجود دارد.

جمعیت هلال احمر افغانستان به کمک فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر، برای مردمی که  در مناطق بسیار سرد و سعب العبور هستند، کیت بقای زمستانی و مواد غذایی ضروری را فراهم می‌کند.

حدود 22.8 میلیون نفربه عبارتی 55 درصد از جمعیت افغانستان با کمبود شدید مواد غذایی مواجه هستند. خشکسالی شدید بیش از 80 درصد از این کشور را تحت تأثیر قرار داده و تولید مواد غذایی را فلج کرده و مردم را مجبور به ترک کشور خود کرده است.

در سال جاری نزدیک به 700 هزار نفر در داخل کشور آواره شده‌اند و به حدود 3.5 میلیون نفری که قبلاً مجبور به ترک خانه های خود در سراسر کشور شده‌اند، پیوسته‌اند که همگی با زمستان سختی روبرو هستند و این زمستان دمای هوا را تا 20- درجه زیر صفر می‌رساند.

مولوی مطیع الحق خالص، سرپرست هلال احمر افغانستان گفت: افغان‌ها در برابر خشکسالی اخیر، گرسنگی فزاینده و ده‌ها مورد دیگر مقاومت  قابل توجهی از خود نشان داده‌اند. میلیون‌ها نفر به دلیل از دست دادن محصولات کشاورزی، کمبود شدید مواد غذایی و کمبود پول نقد برای خرید مایحتاج اولیه، برای زنده ماندن تلاش می‌کنند.

تیم‌های هلال احمر افغانستان از کمک به مردم در زمینه‌های امدادی و مراقبت‌های پزشکی دست برنداشته‌اند، اما اکثریت قریب به اتفاق خانواده‌ها بدون کمک مانده‌اند و بدون مواد غذایی کافی، پول برای نیازهای اولیه و بسته‌های بقا زمستان سختی پیش رو دارند.

فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر 3هزار تن کمک غذایی برای 210 هزار نفر فراهم کرده و کیت‌های بقای زمستانی توسط هلال احمر افغانستان در برخی از ولایات آسیب دیده برای کسانی که از کمبود و نداشتن درآمد رنج می‌برند، توزیع شده است. برای کاهش سختی‌های احتمالی فصب سرد زمستان، بسته‌های زمستانی شامل پتو، عایق حرارتی و بخاری بین خانواده‌ها توزیع می‌شود، با این حال برای گسترش عملیات بشردوستانه به بودجه بیشتری نیاز است.

به عنوان بخشی از این عملیات بشردوستانه، فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر از جامعه جهانی درخواست می کند تا بیش از 36 میلیون فرانک سوئیس را برای حمایت از هلال احمر افغانستان برای ارائه کمک‌های اضطراری و پزشکی به 560 هزار نفر در 16 ولایتی که بدترین آسیب را از خشکسالی شدید و آوارگی  متضرر شده اند ، بپردازد.

الکساندر متئو، مدیر آسیا و اقیانوسیه فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر که در حال حاضر در افغانستان به سر می برد، گفت:
این بدترین بحران خشکسالی و گرسنگی است که افغان‌ها با آن روبرو هستند. برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در ماه های آینده، اقدامات بین المللی بسیار سریع‌تری مورد نیاز است. بدلیل کمبود زمانی که داریم، باید کمک‌های بقا را در اسرع وقت قبل از رسیدن فصل زمستان به مردم بدهیم.

او گفت: مردم در حال حاضر در افغانستان گرسنه هستند و شرایط همچنان رو به وخامت است. من با پزشکانی صحبت کرده‌ام که موارد افزایش سوء تغذیه حاد را در میان کودکان گزارش کرده اند. در هفته های آینده وضع بدترخواهد شد.

علاوه بر کمک فوری، صندوق‌های پولی و مالی فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، محصولات مقاومی را در برابر خشکسالی و احیای دام‌ها تدارک میبیند، در حالی که از درآمدزایی برای زنان، سالمندان و افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند، غافل نشده‌اند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *