معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

سه شنبه 31 فروردین 1400

"دیوار نامرئی"، سر راه مهاجران منتظر واکسن کووید19

گزارش‌های جدیدی که از دسترسی مهاجران به واکسن کووید19 خبر می‌دهد، از «دیواری نامرئی» پرده برداشت که مانع از دسترسی مهاجران به خدمات اولیه از زمان آغاز همه‌گیری کووید19 و در حال حاضر هم دسترسی به واکسن آن شده است.

جاگان چاپاگان، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در این باره گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که با دیوار نامرئی مواجه شده‌ایم که مانع از دسترسی مهاجران به‌ویژه مهاجران فاقد مدرک هویتی به خدمات اولیه می‌شود.

علاوه بر این، بر اساس این گزارش اعمال قرنطینه و سایر اقدامات مربوط به کنترل و مهار شیوع بیماری کووید19 ناخواسته منجر به افزایش رنج مهاجران شده و در نتیجه این محدودیت‌ها، بسیاری از مهاجران شغل و معیشت خود را از دست داده‌اند و قادر به برآورد نیازهای اساسی خود نیستند که این امر منجر به نگرانی از مواجهه با ناامنی غذایی، بی‌خانمانی افراد به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره بها و وخامت وضعیت بهداشت روانی شده است.

همچنین، این تحقیق نشان می‌دهد که حتی اگر مهاجران در اولویت‌های مربوط به بیماری کووید19 هم لحاظ شوند، به صورت محدود به خدمات اساسی دسترسی خواهند داشت. به عنوان مثال، در برخی از کشورها مهاجران به‌علت عدم برخورداری از هویت ملی نتوانسته‌اند به انجام آزمایش و درمان دسترسی داشته باشند و این موضوع احتمالا بر دسترسی آن‌ها به واکسن‌های کووید19 هم تاثیر خواهد گذاشت. 

در شرایط دیگر، مهاجران گزارش کرده‌اند که به دلیل ترس از افشای اطلاعات خصوصی که ممکن است در اختیار مقامات مربوط به مهاجرت قرار گیرد و دستگیری، بازداشت یا اخراج آن‌ها را به همراه داشته باشد، برای مراجعه به پزشک برای درمان و ثبت نام برای دریافت واکسن تردید دارند.

این واقعیت هم وجود دارد که در بعضی کشورها مهاجران برای دریافت واکسن کووید19 نیاز به ثبت نام آنلاین دارند که به دلیل محدودیت دسترسی برخی از مهاجران به اینترنت، سواد دیجیتالی و موانع زبان خارجی، از عهده این کار برنمی‌آیند.

علاوه بر این، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی می‌گوید: اطمینان از توجه به مهاجران در برنامه‌های واکسیناسیون کووید19 نه تنها یک ضرورت بشردوستانه، بلکه به نفع هر کشوری است. عدم توجه به همه افراد در این برنامه منجر به ادامه شیوع و جهش ویروس می‌شود. بنابراین توجه به تمام مهاجران در سیاست‌های واکسیناسیون کووید19 از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *