معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

آرشیو اخبار

یمنی‌ها هم جنگ را تحمل می‌کنند و هم همه‌گیری کووید19

بعد از کشته شدن سه نفر از همکاران کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در انفجاری در فرودگاه عدن، دومینیک استیلهارت، مدیر عملیات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به این کشور سفر کرد.

مدیر عملیات کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در جریان سفر خود به یمن گفت: سفر من در پی کشته شدن سه نفر از همکارانمان، سفری غم‌انگیز است. اینکه مردم یمن در 5 سال گذشته از خشونت‌هایی از این قبیل رنج کشیده‌اند و علاوه بر مشکلات و پیامدهای ناشی از جنگ طولانی، در حال مبارزه با همه‌گیری جهانی هستند، قلب هر انسانی را به درد می‌آورد. 

حمله به فرودگاه منجر به کشته شدن کارکنان فرودگاه و همچنین خانواده‌هایی شد که آمده بودند عزیزان خود را بدرقه کنند ولی در یک لحظه دنیایشان عوض شد.

سه نفری که در این حمله کشته شدند، از کارکنان بااستعداد کمیته بودند که به افراد نیازمند کمک می‌کردند:

حمید القدامی که در دفتر نمایندگی فرعی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در صعده کار می‌کرد، برای رفتار خوشی که داشت، بین همه شناخته شده بود. او کارشناس بهداشت میدانی کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ در یمن بود که اقلام مورد نیاز را در جریان عملیات کمک‌رسانی در اختیار مهاجران و بازداشت‌شدگان قرار می‌داد. طی سال گذشته هم برای پشتیبانی از مراکز قرنطینه کووید-19 فعالیت می‌کرد.

احمد وزیری همیشه لبخند می‌زد و به امور لجستیکی در ورود کالا و پرسنل کمک می‌کرد.

سعید کائیرنگا هم به عنوان تکنسین اشعه ایکس به کمیته بین‌المللی صلیب سرخ ملحق شده و یک بشردوست واقعی بود و دغدغه بیماران را داشت. او برای کارش اشتیاق بسیاری داشت و علاقمند به تبادل تجربیاتش با دیگران بود.

دومینیک همچنین گفت: این اولین حمله در یمن، جایی که غیرنظامیان همواره خسارات بسیاری را تحمل می‌کنند، نیست. ما قبلاً هم بارها گفته‌ایم و در آینده نیز تکرار خواهیم کرد که تمامی آن‌هایی که در جنگ یمن حضور دارند، باید به غیرنظامیان امان دهند و از آن‌ها حفاظت و تضمین کنند که کارکنان حوزه بشردوستانه می‌توانند در محیطی امن وظایف خود را انجام دهند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *