معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401

آرشیو اخبار

گرامیداشت روز جهانی سلامت روان در بحران کووید 19

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در نخستین خبرنامه ماه اکتبر خود، اخباری از روز جهانی سلامت روان، بالاگرفتن درگیری‌های منطقه قره باغ در مرز بین ارمنستان و آذربایجان، آتش سوزی اردوگاه موریا، طوفان الکسا در فرانسه و ایتالیا و سیل سودان منتشر کرد

گرامیداشت روز جهانی سلامت روان در بحران کووید 19

همه ساله 10 اکتبر هر سال با هدف افزایش آگاهی در سطح جهانی و تلاش برای حمایت از سلامت روان گرامیداشت روز جهانی سلامت روان برگزار می‌شود. 10 اکتبر امسال، روز جهانی سلامت روان در حالی برگزار می‌شود که در نتیجه بیماری همه گیر کووید 19 ، زندگی روزمره ما به میزان قابل توجهی تغییر کرده است.

پنجشنبه 8 اکتبر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی گزارش مشترک با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در خصوص سلامت روان در طول شیوع کووید 19، با تکرار قطعنامه مربوط به روز جهانی سلامت روان که در کنفرانس بین‌المللی سال گذشته تصویب شده و 7 مطالعه موردی از فعالیت های حمایت‌های روانی-اجتماعی از سراسر جهان را در یک مراسم به میزبانی دولت هلند اعلام کرد.

آسیب دیدگان درگیری قره باغ در پی سرپناه امن

27 سپتامبر 2020 ، درگیری های شدیدی در امتداد مرز قره باغ و آذربایجان آغاز شد. از آغاز درگیری‌ها، گزارش‌های رسانه‌ای به بیش از 220 کشته اشاره می‌کند. صدها خانه و همچنین زیرساخت‌های مهم مانند مدارس و بیمارستان‌ها توسط شلیک از توپخانه تخریب شده‌اند. در نتیجه درگیری‌ها، بسیاری از افراد در تلاش هستند تا خود و خانواده خود را به محل امن منتقل کنند.

احداث اردوگاه جدید آسیب دیدگان اردگاه موریا یونان

8 سپتامبر، آتش سوزی مهیبی در اردوگاه مهاجران و پناهندگان در موریا ، در جزیره لیسبوس رخ داد. اردوگاه بیش از چهار برابر ظرفیت خود، جمعیت داشت و آتش سوزی باعث نابودی تمام اردوگاه شد. نزدیک به 11هزار  پناهنده که در آنجا زندگی می‌کردند، به ناچار مجبور به تخلیه شدند. مقامات یونان یک اردوگاه موقت جدید برای مهاجران و پناهندگان در نزدیکی این اردوگاه احداث کرده است.

فرانسه و ایتالیا در اتحاد برای گذر از طوفان الکسا

طوفان الکسا در هفته های اخیر با باران‌های سیل آسا به مناطق مرزی ایتالیا و فرانسه رسید و دست کم دو نفر کشته و 25 نفر مفقود بر جا گذاشت. داوطلبان و کارمندان صلیب سرخ ایتالیا در حال کمک به افراد آسیب دیده از رانش زمین و سیل هستند. صلیب سرخ فرانسه 150 داوطلب را برای ارائه کمک‌های اولیه و حمایت روانی-اجتماعی از افراد آسیب دیده‌ای که در پناهگاه های اضطراری اقامت دارند، بسیج کرده است.

اعلام وضعیت فوق العاده سیل در سودان

از ماه جولای، بارندگی شدید در چند منطقه در سراسر سودان باعث جاری شدن سیل در 18 بخش این کشور شده است. منازل، زیرساخت ها و محصولات زراعی تخریب شده و جمعیت را در معرض خطر و گرسنگی و بیماری قرار داده است. شهرهایی که تحت تأثیر قرار گرفته اند، خارطوم، سنار ، دارفور شمالی و دارفور غربی هستند که 52 درصد کل افراد آسیب دیده را تشکیل می‌دهند. تاریخ 30 آگوست 2020 ، وضعیت فوق العاده در خارطوم اعلام شد. اوایل ماه سپتامبر دولت سودان حالت فوق العاده ملی اعلام کرد. تعداد افراد آسیب دیده همچنان رو به افزایش است. براساس اطلاعات دریافتی از کمیسیون کمک‌های بشردوستانه،تا اول اکتبر تعداد افراد آسیب دیده به بیش از 860 هزار نفر رسیده است. فصل بارانی هنوز به پایان نرسیده و بارش‌های بیشتری پیش بینی شده است.

فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر به منظور حمایت از جمعیت هلال احمر سودان، استمداد اضطراری 12 میلیون فرانک سوییسی خود را در گام اول برای کمک به حداقل 200هزار نفر طی  24 ماه با تمرکز بر تامین سرپناه، بهداشت و تامین نیازهای اساسی آغاز کرده است

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *