معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400

آرشیو اخبار

واکسن کووید19 و اهدای خون؟!

پنل جهانی مشورتی (Global Advisory Panel) اعلام کرده است که با اجرای برنامه اهدای خون صلیب سرخ و هلال احمر، افراد می‌توانند بعد از تزریق واکسن کووید19 و در صورت عدم مشاهده عوارض جانبی واکسن، خون اهدا کنند.

این پنل همچنین اعلام کرده است که چنانچه بعد از انجام واکسیناسیون عوارض جانبی مشاهده شود، اهدا‌کنندگان باید تا بهبودی کامل صبر کنند. البته اگر تاریخ  واکسیناسیون مشخص باشد، اهدا کننده می‌تواند در روزهای قبل از انجام واکسیناسیون نسبت به اهدای خون اقدام کند.

واکسن کووید19 عوارض جانبی خفیفی از قبیل تب خفیف دارد و مطالعات نشان می‌دهد که عوارض جانبی 2 تا 3 روز بعد از تزریق واکسن بروز می‌کند و ظرف یک هفته هم بر طرف خواهد شد.

با توجه به نیاز به اهداکنندگان خون، مراکز انتقال خون و مقامات بهداشت محلی باید برای واکسیناسیون برنامه‌ریزی و با توجه به نیاز بیماران به خون، زمان اهدای خون را برای قبل از انجام واکسیناسیون تنظیم کنند.

در همین ارتباط برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه  تامین خون ایمن و سالم و جمع آوری پلاسما می‌توانید به نشریه راهنمای فنی (Technical Guidance Publication) سازمان بهداشت جهانی (who.int)  مورخ 17 فوریه 2021 مراجعه کنید.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *