معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

آرشیو اخبار

روز آمد ساختن سیاست فدراسیون فوریه 2021

با قرار گرفتن موضوع آب و هوا در صدر موضوعات بشردوستانه مورد علاقه نهضت در سراسر جهان، در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی در دسامبر 2019، فدراسیون بین‌المللی و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و چند جمعیت ملی، برای تدوین یک منشور الهام بخش جدید آب و هوایی و زیست محیطی برای سازمان‌های بشردوستانه، به یک تعهد اختیاری ملحق شدند که این تعهد برای تصویب بخش بشردوستانه در دسترس همگان قرار دارد.

منشور جدید در مورد آب و هوا و محیط زیست برای موارد بشردوستانه

با دریافت رهنمود از یک کمیته مشورتی متشکل از کارشناسان بشردوستانه و آب و هوایی، پیش نویس منشور تهیه گردید. این منشور در برگیرنده تعهدات برای گنجاندن ره‌یافت هوشمند آب و هوایی در برنامه­ها و طرقی است که در مواقع اضطراری اتخاذ می­شوند و ازهمه مهم‌تر آنکه خود را ایمن نگاه داریم تا بتوانیم "همگام با گفته­هایمان" برای کاهش خطرات تغییرات آب و هوایی حرکت کنیم.

این منشور فرصتی است برای نهضت بین­المللی صلیب سرخ و هلال احمر تا رهبری در این عرصه را تبیین کرده و در مورد بزرگترین چالش­های بشردوستانه این زمانه، تعهداتی را ایجاد کند. منتظر مشارکت شما در این پروسه مهم و دریافت بازخوردهای شما هستیم.

 

با توجه به دسترسی برخی  افراد به واکسن، ضرورت دارد تا از آنانی که در انتظار دریافت واکسن هستند و آنانی که در مورد تزریق واکسن تردید دارند مدافعه­گری به عمل آید.

 ضرورت مدافعه­گری برای تضمین گستره منصفانه و موثر واکسن های کووید- 19 همچنان بسیار بالا است. در برخی کشورها واکسیناسیون علیه کووید- 19 آغاز گردیده اما تعداد زیادی از مردم که در زمره گروه­های پر خطر محسوب می شوند همچنان در انتظار دریافت اولین دوز از واکسن هستند. تا کنون نزدیک به هفتاد درصد از دوزهای واکسن ها در 50 کشور ثروتمند جهان تزریق شده‌اند. در عوض در 50 کشوری که فقیرترین کشورها محسوب می­شوند  تنها 1 . 0 درصد واکسن تزریق شده است.

برنامه کواکس به طور اساسی در جمع آوری منابع مالی برای تهیه و خرید واکسن برای کشورهای نیازمند موفق عمل کرده است و در نهایت نیاز 20 درصد از جمعیت اغلب کشورها را توانست تامین کند. با این وجود و با توجه به این حقیقت که کارخانجات فعلی تولید واکسن در ابتدا با ثروتمندترین کشورها قراردادهای دوجانبه جداگانه به امضا رسانده­اند، زمان دسترسی به واکسن همچنان به عنوان یک مشکل بزرگ باقی مانده است .  آنچه هم اکنون نیاز است تنها پول نیست، بلکه تسهیم و تقسیم واکسن است (البته به نحوی که در تامین واکسن پرخطرترین نیازهای داخلی خدشه­ایی وارد نشود). نشست اخیر گروه هفت، پیشنهادات چندی را در این خصوص مطرح کرد.

در همان حال هیچ ضمانتی وجود ندارد که پول­هایی که برای برنامه کوواکس تامین گردید را بتوان برای ارائه یا انتقال واکسن ها، بسیج اجتماعی یا مشارکت جامعه در رفع تردید در تزریق واکسن به کار گرفت. با عنایت به این مهم، فدراسیون بین المللی در 4 فوریه، ضمیمه جدیدی را به استمداد کووید خود افزود که در آن  100 میلیون فرانک سوئیس درخواست کرده بود تا این امکان برای جمعیت­‌های ملی فراهم شود تا از توزیع منصفانه واکسن های کووید -19 برای 500 میلیون نفر حمایت به عمل آورند.

برای اعلام این پیام، دبیر کل فدراسیون بین­المللی، چاگان چاپاگین، اخیرا در نشستی که  توسط OECD  برای مقاوم سازی و کووید- 19 اختصاص یافته بود و همچنین در نشست عالی فوق­‌العاده شورای امنیت سازمان ملل حضور یافت. در شورای امنیت، آقای چاپاگین تاکید نمود که: "نپذیرفتن مداخلات سلامت از سوی جوامع به دلیل عدم درک آنها در خصوص این مداخلات است. در عوض آنها این گونه اقدامات را تهدید می‌­شمارند که می تواند منجر به خشونت شود ... بگذارید ساده بگویم: سوء ظن و بدگمانی آنها را می کشد."

در فوریه، گروه کاری تازه تاسیس مدافعه­‌گری از ایمن‌­سازی جمعیت­‌های ملی و بسیج منابع، اولین نشست خود در امسال را تحت ریاست روسای جدید خود، رامی الناظر، رئیس اجرایی هلال‌احمر مصر و آشا محمد، دبیر کل صلیب سرخ کنیا برگزار کرد. گروه، یک استراتژی جدید در مورد دیپلماسی بشردوستانه/ بسیج منابع برای ماه های آتی در نظر گرفت. از حضور هر یک از نمایندگان جمعیت­‌های ملی علاقمند برای پیوستن به این گروه استقبال می­‌شود.

مدافعه­‌گری از مهاجرانی که در معرض خطر کووید -19 ، تغییرات آب و هوایی و سایر خطرات قرار دارند

فدراسیون بین‌­المللی پس از رایزنی با گروه ویژه جهانی مهاجرت و همچنین گروه راهبری نهضت در مورد مهاجرت، پیش نویس شبکه تاثیرگذار بر استراتژی مهاجرت برای 2021 را تدوین کرد. این پیش‌­نویس انگیزه های نمایه فعالیت شبکه فدراسیون (به ویژه حول محور نکات خدمات بشردوستانه)، تغییرات سیاست­‌ها (به ویژه در مورد دسترسی مهاجران به خدمات اولیه، از جمله نجات و کمک­‌های بشردوستانه و همچنین اقدام در مورد آب و هوا و مسایل مرتبط با آوارگی) و رفتار عمومی (در خصوص بدنامی و بیگانه ستیزی) را مشخص می‌­سازد.

در عین حال، نشست تخصصی جهانی صلیب سرخ و هلال احمر در مورد مهاجرت به میزبانی صلیب سرخ استرالیا برگزار گردید که در آن یک گزارش جدید در تاریخ 9 مارس راجع به تجربیات مهاجران در کووید -19 منتشر گردید. گزارش در بر گیرنده تجربیات دست – اول مهاجران از جمله کمک­‌های دریافتی از جمعیت­‌های ملی استرالیا، کلمبیا، مصر اتیوپی، فیلیپین، سودان، سوئد، بریتانیا و همچنین فدراسیون و کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ بود. یکی از محورهای مورد توجه، گنجاندن مهاجران، پناهندگان و آوارگان در واکسیناسیون کووید -19 است. می توانید در این مورد سخنرانی دبیرکل فدراسیون بین‌­المللی، چاگان چاپاگان در خصوص اهمیت تضمین دسترسی برابر به واکسن های کووید -19 برای مهاجران را در اخبار یورو استار ملاحظه فرمایید.

علیرغم کووید -19، تلاش­‌ها برای حمایت از دولت­ها (و فشار برآنها) برای اجرای تعهداتشان درخصوص پیمان جهانی برای مهاجرت امن، منظم و قانونی و همچنین پیمان جهانی در مورد پناهندگان که هر دو مصوب 2018 هستند،  ادامه دارد. چهارچوب زمانی برای بازبینی­‌های منطقه‌­ای در مورد این پیمان­‌ها اخیرا به روز شده است و درتاریخ 22 لغایت 24 فوریه بازبینی­‌های منطقه­‌ای برای منطقه عرب، 10 تا 12 مارس 2021 برای منطقه آسیا – اقیانوسیه، در آوریل برای آمریکای لاتین و کارائیب و در ژوئن برای آفریقا برگزار خواهد شد. دفتر منطقه‌­ای آسیا- اقیانوسیه فدراسیون بین‌المللی همراه با هلال احمر مالدیو، فدراسیون بین­‌المللی و جمعیت صلیب سرخ فیلیپین یک نشست مشورتی با شرکاء در مورد بازبینی منطقه­‌ای پیمان جهانی در مورد مهاجرت برگزار کرد.

به همین نحو، در 4 فوریه،  چهارچوب آوارگی ناشی از سوانح به مناسبت پنچمین سالگرد تایید دستور کار حمایت از ابتکار نانسن (جایزه نانسن)، تصویب چهارچوب سندای برای کاهش خطر سوانح و موافقتنامه پاریس تحت کنوانسیون سازمان ملل در مورد تغییرات آب و هوایی، یک نشست مجازی برگزار کرد. آقای مارتن وان آلست، مدیر مرکز آب و هوایی صلیب سرخ و هلال احمر ریاست اولین پنل فنی را بر عهده داشت.

ترسیم معامله بزرگ (چانه زنی بزرگ)

معامله بزرگ یا چانه زنی بزرگ، موافقتی است که میان اهداکنندگان عمده و مهم و سازمان­‌های بشردوستانه بین­‌المللی به مناسبت کنفرانس جهانی سران در امور بشردوستانه در سال 2016 صورت گرفت. پنچ سال پس از این کنفرانس نتایج بزرگی به دست آمده­‌است. معامله بزرگ گرچه موجب شکل‌گیری تفاوت­‌هایی در برخی عرصه­‌ها شده است (به عنوان مثال بهبود برنامه­‌ریزی برای دریافت پول نقد، وارد ساختن فشار برای تفکیک تعداد زیاد اهداکنندگان، ارتقاء پروفایل مشارکت جوامع) اما مطمئنا نتوانسته به تمامی اهداف خود دست یازد. گرچه حیطه بومی­سازی کمک‌ها، یکی از ده جریان اصلی است که در آن تغییرات فرهنگی ملموسی را در خصوص چگونگی مشارکت­‌ها با پاسخ دهندگان محلی و بومی شاهد هستیم اما در مورد افزایش تامین اعتبار مستقیم آنها پیشرفت­‌های مایوس کننده‌­ایی را مشاهده می­‌کنیم.

در نشست سالانه امضاکنندگان که در سال گذشته برگزار گردید، احتمال پایان یافتن "معامله بزرگ" در نظر گرفته شد اما برحسب پیشرفت­‌های اندک اما مثبت حاصله، این پیشنهاد رد گردید. متعاقب نتایج بررسی که از سوی امضا کنندگان در اواخر سال گذشته، بدست آمد، مباحث به سمت  معامله بزرگ 2 (مرحله دوم معامله بزرگ) پیش می­‌رود. گروه تسهیل حاکمیت معامله بزرگ اخیرا نخستین پیشنهاد خود را با تاکید بر تصمیم گیری سطح عالی، اولویت­های متمرکز بر تامین اعتبار کیفی، بومی‌­سازی و مشارکت جوامع آسیب دیده و بوروکراسی کمتر در ساختار منتشر کرد. درنشست سالانه که در  ژوئن امسال برگزار خواهد شد این موارد به بحث گذاشته می‌­شود.

در عین حال، فدراسیون بین­‌المللی به برگزاری "بسترسازی برای بومی ساختن معامله بزرگ" که در حال حاضر در خصوص پروسه­‌های "گفتگوهای کشوری" در مورد بومی‌­سازی در 6 کشور کلمبیا، میانمار، نیجریه، سومالی، سودان جنوبی و سوریه در دست اجرا است و همچنین تمرکز بیشتربر ترویج بومی­سازی در تامین منابع مالی مشترک، توسعه مفهوم مشترک در خصوص نقش میانجی­‌ها و سازماندهی یک رویداد در سطح عالی در مورد به کارگیری پیوندها برای اعمال حمایت قوی تر برای توانمندی­‌های بلند مدت کنشگران محلی ادامه خواهد داد.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *