معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400

آرشیو اخبار

دبیرکل فدراسیون بین‌المللی: نیاز به آمادگی همه جانبه جمعیت‌های در کوران کرونا

نیاز به آمادگی در جهانی که پر از شوک‌های غیر منتظره شده، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. انتظار می‌رود که انواع همه‌گیری‌ها، سوانح طبیعی از قبیل جاری شدن سیلاب، طوفان، خشکسالی و آتش‌سوزی بیشتر و شدیدتر اتفاق افتد و سالانه صدها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار دهد.

جاگان چاپاگان، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ  و هلال احمر می‌گوید: در حال حاضر باید آسیب پذیرترین افراد را اولویت قرار دهیم و اطمینان حاصل کنیم که کسی به حال خودش رها نمی‌شود و میزان آمادگی در برابر خطرات را افزایش دهیم. این به این معناست که باید اولویت‌های خود را تعیین کنیم و از علم پیش بینی هوشمندانه‌تر برای پاسخگویی سریع‌تر و موثرتر استفاده و روش‌های خود را بومی‌سازی کنیم.

اپیدمی‌های اخیر مانند کووید19 و سوانحی از قبیل تغییرات اقلیمی حاکی از این هستند که به جای انتظار برای وقوع بحران در آینده، باید سرمایه‌گذاری خود را برای مقابله با سوانح طبیعی افزایش دهیم که این امر در نجات جان انسان‌ها و امر اقتصادی ارزشمند است. معیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا آمادگی خود را برای مقابله با بیماری‌های روحی روانی و بلایای طبیعی از جمله جاری شدن سیلاب، وقوع طوفان، خشکسالی و آتش سوزی که سالانه صدها میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهند، افزایش دهند.

به عنوان مثال، در منطقه آمریکا و در آمریکای مرکزی برای پاسخگویی به دو طوفان شدید همزمان با مقابله با همه‌گیری کووید19 اقداماتی صورت گرفته است. همچنین در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (منا) هم با توجه به انفجار شیمیایی بندر بیروت نسبت به آمادگی در برابر خطرات تکنولوژی، بیولوژیکی و هسته‌ای توجه بیشتری شده است. تقویت آمادگی در برابر سوانح، افزایش تاب‌آوری افراد در برابر آسیب پذیری‌ها و نجات جان آن‌ها از حوزه‌های کاری جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر در سراسر اروپا عنوان شده است.

 

علاوه بر این، تقویت ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جمعیت‌های ملی در منطقه آسیا و اقیانوسیه برای پاسخگویی و افزایش آمادگی نسبت به تامین آب سالم و بهداشت حائز اهمیت است. بخش آمادگی این امکان را به ما می‌دهد تا در خصوص افزایش توانایی پاسخگویی جمعیت‌های ملی به سوانح و بحران‌ها، اقدامات لازم را برای بهبود آن و همچنین یافتن نقاط ضعف و قوت کار کنیم. آمادگی جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر برای پاسخگویی به سوانح و بحران‌ها به منظور نجات جان افراد امری اساسی می‌باشد.

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *