معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

چهارشنبه 01 اردیبهشت 1400

آرشیو اخبار

تعهد کافی نیست، دنیا نباید مردم سوریه را طرد کند

بیانیه مشترک روسای جمعیت هلال احمر سوریه، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر

در حالی که تراژدی غم‌انگیزی از یک دهه  جنگ و درگیری در سوریه رقم می‌خورد، نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر از جامعه جهانی درخواست می‌کند تا دست به اقدامی بزند و از تامین بودجه برای یکی از گسترده‌ترین و وحشیانه‌ترین بحران‌های دوره فعلی اطمینان حاصل کند.

در حال حاضر مردم سوریه بیش از هر زمان دیگری به همبستگی و حمایت ما نیاز دارند. ده سال بعد از آغاز بحران، مردم این کشور با چالش‌های زیادی روبرو هستند. درگیری‌های پی در پی، شکست اقتصادی و همه‌گیری کووید19 که فقط نیازهای بشردوستانه را در این کشور تشدید کرده است. در حال حاضر، حداقل 13 میلیون نفر در سوریه  به کمک‌های فوری نیاز دارند و بیش از هر زمان دیگری وابسته به کمک‌ها هستند.

نیازها در کشور سوریه شدت گرفته و خدمات بشردوستانه همچنان به عنوان یک حلقه نجات باقی مانده‌اند. با وجود چالش‌های امنیتی و سیاسی، باید برای یافتن راه‌هایی برای ترمیم زیرساختارهای اساسی ادامه دهیم و مطمئن شویم که مردم به خدمات اساسی از قبیل آب سالم، برق، خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی دارند.

خالد هبوتی، رئیس جمعیت هلال احمر سوریه هم می‌گوید: زیر ساخت‌های ما تخریب شده‌اند. مردم به دلیل کمبود جدی مواد غذایی، آب، سوخت و دارو نمی‌توانند اساسی‌ترین نیازهای خود را تامین کنند. تیم‌های داوطلبان و کارکنان در خط مقدم بحران سخت کار می‌کنند و بیش از 60 درصد کمک‌های بشردوستانه را ارائه می‌دهند. یک دهه است که مردم سوریه در رنج و عذاب زندگی می‌کنند و جهان نمی‌تواند آنها را به حال خودشان رها کند.

 

نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر از روزهای اول درگیری در این کشور اقدام به پاسخگویی به نیازهای مردم سوریه کرده و با بهره گیری از داوطلبان و کارکنان خود کمک‌های اساسی را برای مردم ساکن مناطق صعب العبور فراهم می‌کند. بدون حضور داوطلبان، این بحران انسانی وخیم‌تر می‌شد. در حال حاضر، در داخل کشور سوریه به حدود 4.5 میلیون نفر کمک می‌کنیم. فعالان بشردوستانه برای ادامه نجات جان مردم و فعالیت‌شان باید به همه مردم، خانواده‌ها و جوامع بدون انگیزه سیاسی، دسترسی مستمر داشته باشند. از دولت‌ها و تمام طرف‌های درگیری درخواست می‌کنیم که قوانین بین‌المللی بشردوستانه را در عملیات خود رعایت کنند.

 

برای کمک به سوری‌هایی که در خارج از کشور خود زندگی می‌کنند، به شدت نیاز به حمایت داریم. در حال حاضر، بیش از یک سوم، یعنی 16.7 میلیون نفری که متاثر از بحران سوریه هستند، در کشورهای همسایه از جمله ترکیه زندگی‌ می‌کنند؛ جایی که جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر با ارائه کمک‌های گسترده نقدی از میلیون‌ها نفر حمایت می‌کنند. علاوه بر این، جمعیت‌های ملی صلیب سرخ  و هلال احمر در سراسر اروپا و سایر مناطق فعالیت‌های گسترده‌ای را برای کمک به مردم سوریه در جوامع میزبان خود انجام داده‌اند. این فعالیت‌ها شامل برنامه‌های حمایت‌های روانی و اجتماعی، راه اندازی مراکز اقامتی و تسهیل برنامه‌های بازپیوند خانواده می‌شود. 

فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی می‌گوید: در طول دهه گذشته، سخاوت و همبستگی فوق‌العاده‌ای در قالب تامین کمک‌های مالی برای سوریه و کشورهای همسایه وجود داشته است. متاسفانه در حالی که بحران انسانی رو به افزایش است، امروز شاهد کاهش کمک‌های مالی هستیم. بیش از هر زمان دیگری به بودجه نیاز داریم تا مطمئن شویم که مردم سوریه می‌توانند نیازهای اساسی خود را تامین کنند و زندگی با عزت خود را حفظ کنند. با این وجود، کمک و بودجه به تنهایی نمی‌تواند این بحران را از سر راه سوری‌ها بردارد.

پیتر مائورر، رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هم که اخیرا از سفر سوریه بازگشته، می‌گوید: فعالان بشردوستانه برای کمک به مردم سوریه در این کشور حضور دارند اما مسئولیت نهایی بر عهده طرف‌های درگیر است. حمایت مالی و راه حل سیاسی شرایط را برای آینده روشن مردم سوریه فراهم می‌کند. مردم سوریه حتی نمی‌توانند یک سال دیگر این شرایط را تحمل کنند، چه برسد به تحمل یک دهه دیگر.

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *