معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه

پنجشنبه 29 اردیبهشت 1401

آرشیو اخبار

گزیده اخبار فدراسیون بین‌المللی منتشر شد

آسیا درگیر سیل موسمی و رانش زمین

فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در آخرین خبرنامه خود اخباری از زلزله 6.4 ریشتری کرواسی،رانش زمین در نروژ و سیل موسمی و رانش زمین در آسیا منتشر کرد.

  • امدارسانی به زلزله‌زدگان کرواسی

زمین لرزه ای به بزرگی 6.4 ریشتر، ظهر روز سه شنبه مورخ 29 دسامبر 50 کیلومتری جنوب شرقی زاگرب پایتخت کشور کرواسی را لرزاند. مناطقی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، شهرهای پترینجا، سیساک و گلینا هستند و جمعیت صلیب سرخ کرواسی به سرعت بیش از 360 داوطلب و کارمند خود را برای کمک به تخلیه آسیب دیدگان، آوار برداری و انجام کمک‌های اولیه به کار گرفت و تیم‌های صلیب سرخ به حمایت و امدادرسانی به زلزله‌زدگان ساکن در پناهگاه‌های اضطراری پرداختند.

  • بحران مهاجرت در بوسنی و هرزگوین

اگرچه تعداد تازه واردان به کشور بوسنی و هرزگوین در سال 2020 کاهش یافته ولی روند مهاجرت به این کشور همچنان ادامه دارد. روز چهارشنبه 23 دسامبر 2020  وقوع آتش سوزی مهیب در اردوگاه لیپا، منجر به آواره شدن 1700 مهاجر به بیرون از اردوگاه شد و جمعیت صلیب سرخ بوسنی و هرزگوین با توجه به بارش شدید برف اقدام به تهیه هزاران بسته مواد غذایی، آب، پتو و همچنین کیسه خواب برای پناهندگان کرد.

  • رانش زمین در نروژ

بزرگترین رانش زمین در روستای آسک در خارج از شهر اسلو به وقوع پیوست و در نیمه شب 30 دسامبر 2020، 17 خانه را تخریب کرد که این امر منجر به آغاز عملیات گسترده جستجو و نجات با حضور 100 داوطلب صلیب سرخ نروژ شد. در اثر وقوع این سانحه، هفت نفر کشته و سه نفر مفقود شدند و تیم های صلیب سرخ بیش از 9هزار نفر را از منازل مسکونی و همچنین خانه سالمندان که ناامن اعلام شده بود، تخلیه کردند. آسیب دیدگان توسط بالگردهای امداد و نجات به پناهگاه های اضطراری منتقل شدند، جائیکه داوطلبان صلیب سرخ برای مراقبت از آ‌ن‌ها حضور داشتند.

  • توزیع بسته‌های مورد نیاز افراد جامعه در کلمبیا

جمعیت صلیب سرخ کلمبیا، در آخرین فصل از سال 2020 اقدام به توزیع بسته‌های مورد نیاز افراد جامعه با حفظ شان و کرامت انسانی کرد. این بسته‌ها در راستای اهداف بشردوستانه در بین  کودکان، زنان باردار و شیرده، جوانان و بزرگسالان توزیع و هدف از این توزیع بهبود کیفیت زندگی افراد اعلام شد.

  • اندونزی، بازماندگان از زلزله و سونامی

جمعیت صلیب سرخ اندونزی به جوانان و زنان بازمانده از  سونامی و زلزله‌ای که بیش از 2 سال پیش در پالو  و سولاوسی مرکزی اتفاق افتاد، کمک نقدی کرده است. قربانیان پس از گذراندن یک دوره آموزش شغلی این کمک نقدی را دریافت کردند. این کمک‌ها می‌تواند به آن‌ها در راه‌اندازی یک کسب وکار کوچک یا پیدا کردن شغل بر اساس آموزش شغلی که دیده اند، کمک کند.

  • آسیا درگیر سیل موسمی و رانش زمین

بارش باران‌های موسمی در بسیاری از کشورهای آسیایی منجر به جاری شدن سیل شدید و متعاقبا رانش زمین شده است که تردد افراد را با مشکل مواجه ساخته و علاوه بر آسیب به محصولات کشاورزی منجر به از بین رفتن ابزار امرار معاش مناطق آسیب دیده نیز شده است. بسیاری از مردم این مناطق فقیر هستند و از این موضوع  ترس دارند که دو عامل همه گیری بیماری کووید-19  و جاری شدن سیلاب‌ها منجر به از دست رفتن منبع قابل توجهی از درآمد و ابزار معیشت آن‌ها شود.

 

 

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *